Gümrük İzin Talepleri

Birlik Gümrük Kodu (UCC), gümrük denetiminin idari yükünü azaltmayı hedefleyen bazı özel prosedürler içerir. İthal ve ihraç izni gibi farklı gümrük izni başvurularınızda size uzman desteği sağlayabiliriz. Aşağıdaki avantajları sunuyoruz:

Avrupa çapında gümrük prosedürleri bilgi birikimi
Uzun yıllara yayılan, gümrük mercileriyle çalışma deneyimi
AEO sertifikalı uyumluluk ortağınız

Bize ulaşın, gümrük izni danışmanlarımız sizinle iletişime geçsin.

Küresel Ticarete Güç Katıyoruz

Merhaba. Size yardımcı olabilir miyim?

Ali Kaplan
Ali Kaplan
Türkiye İş Geliştirme Direktörü
Image
""
Hizmetimiz
İzin

Bu prosedürler, gümrük operasyonlarınızı önemli ölçüde kolaylaştırarak size destek sağlayabilir.

Avrupa Birliği; transit, depolama, özel kullanım ve işleme kategorileri altında pek çok farklı prosedürü yürürlüğe koydu. Özel prosedürleri kullanmak için izin gerekir. Bu prosedürler, gümrük operasyonlarınızı yeni ve daha kolay süreçlerle buluşturabilir ve tedarik zincirinize akışkanlık katar

İthal ve İhraç İzinleriniz

Avrupa çapında farklı gümrük prosedürlerine ve izinlerine dair uzun yıllara yayılan deneyime sahibiz. İthal ve ihraç izinlerinizi almakta size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Ne tür izin ve prosedürlerden faydalanabileceğinizi anlamanıza da yardımcı olabiliriz. Destek sağlayabileceğimiz özel gümrük prosedürlerinden bazılarını aşağıda bulabilirsiniz:

Dahilde
İşleme

Dahilde işleme, bir gümrük muafiyet prosedürüdür. Bu prosedüre göre ürünler, işlenmek üzere AB sınırları içine ithal edilebilir. Bu durumda KDV ve ithalat vergilerinden muaf olunur. İşlenen ürünler, yeniden ihraç edilebilir ya da serbest dolaşıma sokulabilir.

Hariçte
İşleme

Ürünler AB dışında işlenir ve serbest dolaşıma sokulmak üzere AB içine geri taşınırsa, ilgili vergilerin bir bölümünden muaf olabilir.

Gümrük
Depoları ve Antrepolar

UGümrük deposu prosedürlerinden faydalanarak ürünlerinizi gümrüklerin izin verdiği konumlarda saklayabilirsiniz (antrepolar gibi). Antrepolarda ithalat vergileri ve ticaret önlemlerinden muaf olunur.

Gümrük İzni | Sık Sorulan Sorular (SSS)

Özel gümrük prosedürleri nelerdir?

Şirketlerin başvurabileceği çeşitli özel prosedürler mevcuttur: dahilde işleme, hariçte işleme, gümrük depoları veya antrepolar, geçici ithalat ve nihai kullanım.

İzin alabilmek için ne gereklidir?

Belirli bir özel prosedürü kullanmak için izin talep ettiğinizde gümrük mercileri genellikle şirketinizin gümrük uyumluluk ve etkinlik geçmişini değerlendirir. İzin alma ve izni tutma ile ilgili diğer gereklilikler, güvenilir arşivler tutma ve belirlenen zaman içinde gümrük borcunu ödemeyle ilişkilidir. Bunun yanı sıra, ilgili mercilerin ihtiyaç halinde denetim yapabilmesini de sağlamalısınız.

AEO sertifikam varsa özel prosedürlerde herhangi bir avantajım olur mu?

AEO’ya (Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü) sahipseniz, gümrük uyumluluğu ve finansal ödeme gücü konularındaki genel şartları çoğunlukla karşılıyorsunuzdur. Sonuç olarak, değerlendirme süreciniz daha hafif geçebilir.