Transit İşlemlerine Yönelik Hizmetler

Gümrük transit prosedürlerinde hızlı ve uyumlu bir desteğe mi ihtiyacınız var?

Transit işlemlerine yönelik etkili ve uyumlu hizmetler
Transit ihtiyaçlarınıza yanıt veren 1900’ü aşkın gümrük uzmanı
Tüm gümrük işlemlerinizde dijitali önceliklendiren yaklaşım

Bize ulaşın, gümrük uzmanlarımız sizinle iletişime geçsin.

Transit İşlemlerinize Güç Katıyoruz

Merhaba. Size yardımcı olabilir miyim?

Ali Kaplan
Ali Kaplan
Türkiye İş Geliştirme Direktörü
Customs Support,
Transit Gümrük İşlemlerindeki Ortağınız

Transit gümrük hizmet sağlayıcınız olarak Customs Support’u tercih etmenin avantajları nelerdir? 1900’ü aşkın gümrük uzmanımız ve gelişmiş gümrük teknolojilerimizle aşağıdaki kritik önem arz eden hizmet ve avantajları sağlarız:

Gümrük Güvencesi

Transit işlemlerinizde ürünleriniz için gerekli evrakları hazırlamak üzere istenen garanti ve güvencelere sahibiz.

Eksiksiz Uyumluluk

Gecikme ve denetim gibi riskleri en aza indirmek adına transit gümrük işlemlerinizi ilgili yönetmeliklerle uyumlu kılarız.

Yetkili Profesyoneller

Sektörünüze ve konumunuza dair yüksek bilgi birikime sahip transit uzmanlarından tavsiyeler alırsınız.

Gerçek Zamanlı Takip

Müşteri portalımızda evraklarınızın nerede olduğunu görürsünüz.

Tüm Avrupa’da Hizmet

Avrupa’daki tüm gümrük ihtiyaçlarınız için tek çözüm ortağınız olarak Customs Support’tan destek alabilirsiniz.

İnovasyon ve Dijitalleşme

Manuel işlemleri azaltarak hata riskini en aza indiriyor, uyumluluğunuzu garanti altına alıyoruz.

Image
""
Transit Belgeleri

Varlık gösterdiğimiz tüm AB ülkelerinde, İsviçre ve Birleşik Krallık’ta transit belgelerinizi hazırlıyor ve sunuyoruz.

Hızlı ve Doğru

Transit işlemlerinizi hızlı bir şekilde ve özenle tamamlıyoruz.

Harici İletişim

Sizin adınıza ulusal mercilerle iletişime geçerek ihtiyaç duyduğunuz desteği almanızı sağlıyoruz.

Geniş Bilgi Birikim

Transit belgelerini kullanırken izlenmesi gereken doğru prosedürlere dair öneriler sunuyoruz.

Risk Değerlendirme

Uyumluluk risklerinizi sürekli olarak analiz ediyoruz.

Destek ve Koordinasyon

Gümrük yetkilileriyle birlikte fiziksel muayenelerinizi destekliyor ve koordine ediyoruz.

Transit İşlemleri | Sık Sorulan Sorular (SSS)

Transit hizmetlerinizi ne tür ürünler ve hangi ülkelerde kullanabilirim?

İki tür transit belgesi vardır:

  • T1 Belgesi: Avrupa Birliği dışından gelen ve henüz serbest dolaşıma girmemiş ürünleri taşımak istiyorsanız ihtiyacınız olan taşıma belgesidir.

  • T2 Belgesi: AB içinde serbest dolaşımda olan ürünleri yine AB içinde veya AB üyesi olmayan ülkelere (İzlanda, Lihtenştayn, Makedonya, Norveç, İsviçre ve Türkiye gibi) taşımak istiyorsanız ihtiyacınız olan taşıma belgesidir.

T1 transit prosedürü nasıl işler?

T1 transit prosedürü, ürünlerin ilgili vergi ve KDV ödemesinden de sorumlu olan, ihracatı gerçekleştiren gümrük müşavirince başlatılır. Prosedür, varış ülkesinde tamamlanmazsa transit ülke veya ülkeler, ürünlerinizden vergi alabilir. Bu durumda T1 formlarını kullanamaz ve gümrük vergisi ödemek durumunda kalırsınız.

T1 vergi formu nasıl alınır?

T1 gümrük formunu almak için transit acentenizin beyanı NCTS platformunda elektronik olarak tamamlaması gerekir. Bu işlemin, ürünleriniz gümrüğe ulaşmadan önce yapılması zorunludur. Ürünleriniz gümrüğe ulaştığında T1 formunuzun geçerliliği başlar. T1 formunuzun geçerliliği başladığında bir kopyasının ürünlerinizle birlikte dolaşımda olması gerekir. Bu sayede gümrük görevlileri, ürünlerin T1 transit prosedürüyle taşındığını anlayabilir.

T1 gümrük formları, ürünleriniz varış noktasına ulaşıp gümrüğe sunulduğunda kapatılır. İthalat işlemlerinizi yapan kişinin aynı zamanda T1 formlarınızı beyan dahilinde gümrüğe bildirmesi gerekir. Bu sayede ilgili vergi ve KDV’lerin ödendiği kayıt altına alınmış olur.

T1 formu oluşturmak için ne gereklidir?

Transit belgesi oluşturmak için sizden bazı bilgi ve evraklara ihtiyaç duyarız. T1 formları için gereken belgeler, ihracat gümrük işlemleri için gereken belgelerle aynıdır (ticari fatura, çeki listesi ve taşıma belgesi mutlaka gereklidir).

Gümrük müşaviriniz, T1 formu oluşturmasına müsaade eden transit güvencesi varsa her iki beyanı da eş zamanlı olarak tamamlayabilir.

Gümrük müşavirinin T1 transit prosedürünü başlatma izninin olması için gönderinin vergi ve KDV’sine ayırabilecekleri bir güvencesinin olması gerekir. T1 gümrük formu, gönderinizin varış noktasında kapatılmazsa gümrük müşaviriniz, ilgili vergileri ödeyeceğinin güvencesini vermiş olur.

Transit acentenizin güvencesi, yalnızca belirli miktarda vergi ve KDV içerebilir. Böylece ödenmemiş vergilerin ödenmesi için her zaman yeterli sermaye mevcut olur. Customs Support olarak tüm limanlarda bağlantımız mevcuttur ve T1 transit prosedürlerini tamamlama iznimiz vardır.

T1 gümrük formunu kapatmak için ne kadar zamanım vardır?

Transit formunuzun ne kadar süre geçerli kalacağı, gönderilen verinin karmaşıklığına ve miktarına bağlıdır. T1 gümrük formunuzun geçerliliği başladıktan sonra 2-3 hafta içinde kapatılması beklenir. Kapatıldıktan sonra gümrük mercileri, gümrük müşavirinizden vergi ve KDV iadesi alma sürecini başlatır.

İade sürecinin ilk aşamasında CCTO, T1 gümrük formunun NCTS’te kapatılması için gümrük müşavirinizden T1 transit prosedürünün tamamlandığına dair kanıt isteyen bir bildiri gönderir.

Bu bildiriden bir ay sonra CCTO, bir “right to be heard” (sesini duyurma hakkı) bildirisi gönderir. Bu bildiri, T1 formunun kapatıldığına dair kanıt göstermesi için gümrük müşavirinize bir ay daha süre verir.

Bu bildirinin de süresi dolduğunda, gümrük müşavirinize ilgili gönderi için vergi ve KDV’yi ödemesi gerektiğine dair bir C18 ödeme talebi gönderilir.

T1 form prosedüründe Customs Support bana nasıl destek olabilir?

Customs Support, pek çok ihracatçı için T1 transit prosedürünü tamamlar. Tüm gönderilerinizde destek olabilmek için Brexit’ten beri güvencelerimizi de genişlettik. T1 formları oluşturabilen bir gümrük müşavirine ihtiyacınız varsa veya başka gümrük hizmetlerinden yararlanmak istiyorsanız bizimle iletişime geçin.

Transit (serbest) bölge nedir?

Transit bölge, bir ülkede ürünlerin ve yolcuların transiti için ayrılmış bölgedir. Transit bölgedeki ürünler gümrüğe tabidir ve işlenemez veya kullanılamaz. Transit bölge, gereksiz bekleme süreleri ve bürokrasinin önüne geçerek ürünlerin ve insanların dolaşımını kolaylaştırıp hızlandırmayı hedefler.

Transit ürünler ne demektir?

Transit ürünler, bir ülkeden başka bir ülkeye taşınırken nihai konuma ulaşmak için üçüncü bir ülkenin toprağından geçmek zorunda olan ürünlerdir. Bu ürünler, kısıtlı bir sürede bu üçüncü ülke içinde taşınır ve bu yolculuk sırasında kullanılamaz veya satılamaz. Bunun yerine gümrük mercilerinin kontrolü altında olurlar ve yalnız belirli prosedürlerden geçtikten sonra üçüncü ülkeye yasal olarak ulaştırılabilirler.

Merhaba. Size yardımcı olabilir miyim?

Bizimle iletişime geçin